SON DAKİKA

Kudüs Anneleri’nden 52’nci basın açıklaması

Bu haber 22 Aralık 2018 - 17:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(Ruha Haber Ajansı / RHA) Şanlıurfa’da Kudüs Anneleri platformu öncülüğünde toplanan bir grup kadın, 52’nci basın açıklamasını Balıklıgöl Platosu’nda düzenledi.

Mescidi Aksa ve Kudüs’ün hürriyetine kavuşuncaya kadar basın açıklamalarını sürdürmeyi planladıklarını belirten Platform, şunları kaydetti:”Urfa’dan Kudüs’e, İntifadaya yüksek sesle selam diyoruz ve her türlü desteğimizi yineliyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Hamas’ın kontrol ettiği Gazze’de hükümet, ödeme yapamadıkları memurların maaşlarını, Katar hükümeti tarafından yapılan yardım programı kapsamında gönderilen 15 milyon doları kullanarak ödemiştir. Gazze Finans Bakanı’na göre, yapılan para yardımı transferi ile her bir çalışan maaşının yaklaşık yarısını alabildi. 15 milyon dolarlık yardımın 5 milyonu hükümet çalışanlarının maaşını ödemek; 5 milyonu işgalci siyonist İsrail terörüyle yapılan çatışmalarda şehit olan ve yaralanan kişilerin ailelerine; geri kalan 5 milyonu ise çalışanlara teşvik için kullanacağını açıklandı. Katar hükümetinin bu yapmış olduğu yardım daha öncelerinde de tekrarlanmıştı. Kudüs Anneleri Platformu olarak bu duyarlı yaklaşımından ötürü Katar hükümetine minnet duyduğumuzu ifade ediyoruz. Bu yapılan davranışın diğer Müslüman ülke hükümet ve yöneticilerine emsal teşkil etmesini temenni ediyoruz.

Kendi iç işlerinden başka her şeye müdahale eden Abd’nin Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın kınanmasını isteyen karar tasarısı geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda görüşüldü; yeterli oy sağlanamadığı için reddedildi. Abd’nin Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken, 57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kalmıştır. Abd’nin Hamas’ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, onaylanması için gereken 3’te 2 çoğunluğa ulaşamadığı için kabul edilmedi. Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, Abd’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi, tasarının 3’te 2 çoğunluk yerine salt çoğunlukla kabul edilmesini talep etmiş ancak oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi. Son dakika kural değişikliği talebi aslında tasarının başarısızlığının da bir işareti olarak gösterilebilir. Bu durumlar bizlere bunu gösteriyor ki biz Müslüman ülkelerin bir an evvel Kudüs, Filistin için harekete geçmesi gerekmekte ve bu gecikmenin Müslümanların izzeti için mücadele eden Filistinli kardeşlerimize acı ve zulüm olarak geri dönmektedir.

Kudüs Anneleri Platformu olarak dün itibariyle 39. Cuması gerçekleştirilen Büyük Dönüş Yürüyüşünde şühedaya kavuşan ve bugüne kadar şehadete kavuşan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, aileleri ve Filistinlilere sabrı cemil niyaz ediyoruz. Yaralananlara şifalar diliyoruz. Filistin’de bugüne kadar şühedaya kavuşan tüm kahraman şehitlerimizi hürmet, minnet ve rahmetle yâd ediyoruz. Yaşanan zulüm, işgal ve acıların bitmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

Kudüs Anneleri Platformu olarak, 3.İntifada ve Büyük Dönüş Yürüyüşünün amacına vasıl olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Buradan Sizleri, 3.İntifada ve Büyük Dönüş Yürüyüşünü başlatan Filistinli kardeşlerimize destek olmaya devam ediyoruz. Onlar, Ümmetin izzetini korumak için mücadele ediyorlar. Onlar olmamız ve ölmemiz gereken yerde mücadele ediyorlar. Yetersiz sağlık ve yaşam koşulları altında mücadele eden Filistinlilere herkesi destek olmaya davet ediyoruz. Siyonist İsraile buradan yüksek sesle haykırıyoruz; Yaptığınız hiçbir katliamı, hiçbir acıyı unutmuyoruz, unutmayacağınız, yüreğimizde hissediyoruz. Ve bunların hiçbirini de yanınıza bırakmayacağız. Kudüs Anneleri Platformu olarak bu katliamların bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Mescidi Aksa, Kudüs ve Filistin Özgür olana kadar mücadelemize devam edeceğimizi Urfa’dan Tel Aviv’e haykırıyoruz. Kudüs İslam’ındır ve İslam’ın Kalacaktır. Allah’ım! Kudüs’teki ve yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissettir! Allah’ım! Kudüs’te, Afrin’de, Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da ve dahi tüm İslam beldelerinde; İslamiyet için, Müslümanlar için, İslam beldeleri için mücadele Müslümanları ve askerlerimizi muhafaza eyle, zalim ve küffara karşı galib ve muzaffer eyle. İslâm Âleminde ittihad ve vahdeti nasip eyle. Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme! Allah’ım! Mescid-i Aksa’yı ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere fırsat verme! Müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle! Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle! Bizlere Siyonist işgalinden kurtulmuş özgür, bağımsız ve İslam’ın hâkim olduğu Kudüs ve Filistin topraklarını görmeyi, o beldelere İstanbul’a gider gibi gitmeyi nasip eyle. Mübarek günler ve beldeler hürmetine dualarımızı kabul eyle Allah’ım!”