SON DAKİKA

Urfalıların Tepsi Yemeğine, Ramazan ve koronada engel olamadı

Bu haber 25 Nisan 2021 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA Ajans/RHA) Şanlıurfalıların vazgeçemediği damak lezzeti olan tepsi yemeğine ramazan ayı ve korona tedbirleri de engel olamadı.

( RHA Ajans/RHA) Şanlıurfalıların vazgeçemediği damak lezzeti olan tepsi yemeğine ramazan ayı ve korona tedbirleri de engel olamadı.
Şanlıurfa'nın asırlık geleneklerinden olan tepsi yemekleri, hem göze hem damağa hitap ediyor. Kent genelinde her gün binlerce tepsi yemeği, mahalle fırınlarındaki odun ateşinde pişirilerek, sofralara sunulurken, fırıncılar da gelen yemek pişirme talebine yetişmekte zorlanıyor.
Geniş yemek kültürüne sahip Şanlıurfa, tepsi yemeği kültürüyle öne çıkıyor .Şanlıurfa'da her köşe başında bulunan pide fırınlarında pişirilen tepsi yemekleri Ramazan ayında da Şanlıurfalıların iftarda olmazsa olmazı teşkil eden yöresel yemekleri olarak öne çıkıyor.
Şanlıurfalıların vazgeçemediği fırına tepsi yemeği gönderme geleneğinden dolayı şehirdeki fırınlar, Ramazan ayında da yoğun olarak çalışıyor. Fırın ustaları, bu geleneğin yalnızca Şanlıurfada olduğunu belirterek, tepsi yemeğinin Şanlıurfalıların vazgeçilmezi olmazsa olmazı olduğunu söyledi.