Uçak sorunu Şanlıurfa’nın gündeminden düşmüyor | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

Uçak sorunu Şanlıurfa’nın gündeminden düşmüyor

Şanlıurfa’nın uçak seferleri ve uçuş sorunlarından kaynaklı haksız bir şekilde Türk Hava Yolları (THY) tarafından ihmal edilmektedir.

Bu haber 01 Kasım 2023 - 11:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son yıllarda tüm girişim ve çabalara rağmen Şanlıurfa’nın uçak sefer sayıları artırılamazken, uçuş sorunu da yaz-kış bu kentte en çok konuşulan konuların başında geliyor.

UÇAK SORUNU ŞANLIURFA’NIN GÜNDEMİNDEN DÜŞMELİDİR

Bu uçak sorunu Şanlıurfa’nın gündeminde uzun süredir var ve çıkmıyor da. Bana göre Şanlıurfa’nın hak etmediği bir konu.Bu konu artık gündemden düşmelidir.

Şanlıurfa’nın uçak seferleri sorunu çözülmediği müddetçe bu şehrin turizmi nasıl gelişecek? Bizim için uçak sayıları çok önemli.Sefer sayılarının azlığı ve buna paralel olarak fiyatların diğer şehirlere kıyasla çok yüksek olması bu şehrin kaderi olmamalı.

Türk Hava Yolları Karadeniz bölgesine pozitif ayrımcılık yaparken GAP’ın başkenti Şanlıurfa’ya ise üvey evlat muamelesi yapıyor.Karadenizn siyasi lobisi var,Antep’in siyasi lobisi güçlü. Ama bizim yetkililerimizde iş yok.Siyasi lobimiz zayıf.Bu nedenle Türk Hava Yolları Şanlıurfa’ya üvey muamele yapıyor.

Karadeniz Bölgesi’ne,Gaziantep’e,Trabzon’a,Sivas’a ya da farklı bir yere uçak var da bize mi yok? Biz burada geri kalıyoruz. Buna kim öncülük edecek? Milletvekilleri, valilik, sivil toplum örgütlerinin başındaki ticaret odası,Ticaret Borsası öncülük edecek.Bu esnafların işi değil ki, onların önderlik yapması, bu sıkıntıyı onların ile getirmesi gerek, lobiyi onlar sağlayacak. Hükümetle, devletle ya da Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’yle, Özel hava yolları ile görüşerek bizim sorunlarımızı çözecekler. Uçaklarımız kesildi,sefer sayıları düşürüldü, başka yerlere verdiler ve uçaksız kaldık. Sadece ziyaretlerle kalıyoruz, bu bir çare değil. Sorunu kökten çözmemiz lazım. Beklemekle, oturmakla olacak bir şey değil. Bu sorunu çözerken de her yıl aynı sorunu yaşamamamız lazım.

TURİZMCİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Şanlıurfa’ya gereken uçak sayısı sağlamaları  Bize en çok gelen turistler İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’den geliyor. Türkiye’nin tüm bölgelerinden geliyorlar. Buna rağmen gelen İzmir seferleri çok azaldı. Antalya da aynı şekilde azaldı. Diğer seferler de münferite hizmet ediyor, bize çok bir faydası yok. Turizmci Kara kara düşünüyor. Uçaklar bize hitap etmediği için diğer illerdeki turistleri de ilimize çekemiyoruz.

Uçak sefer sayılarının azalması Şanlıurfa’nın turizmini olumsuz yönde etkiliyor. Ben her zaman söylediğimin aynısını yine söylüyorum; Vekillerimiz, valiliğimiz,Ticaret Borsası,Sivil toplum kuruluşları,ticaret odasının ve Şanlıurfalı siyasilerin lobi yapmaları gerekiyor. Makamlarında oturarak bir şey beklemekle olmuyor. Gidip havayollarının genel müdürlükleriyle hem yaz tarifesi için hem kış tarifesi için programlar yapılmadan evvel bunları konuşup ciddi şekilde bizi mağdur etmemeleri için bir an evvel kalıcı çözümler bulmalıdır.

KÖKTEN ÇÖZÜM BULUNMALIDIR

Bu şehir, hak ettiği değeri görmeli ve uçak seferlerinde yaşanan yetersizliklerin kökten çözüm bulunarak sona erdirilmesi gerekmektedir.

Uçak seferlerinin yetersiz olması, hem turizm sektörünü olumsuz etkilemekte hem de Şanlıurfa halkının seyahat özgürlüğünü kısıtlamaktadır.

Birçok turist, bu zengin şehri keşfetmek, tarihi ve kültürel miraslarını görmek için buraya gelmek istemektedir. Ancak uçak seferlerinin yetersiz olması, bu potansiyeli tam anlamıyla kullanmamızı engellemektedir.

Siyasetçiler ara sıra çözüm bulundu şeklinde açıklamalarda bulunarak umut veriyor olsa da, bu sorunun kalıcı olarak çözülmediği açıktır.

TÜRK HAVA YOLLARI URFA’YA ÜVEY EVLAT MUAMELESİNDEN VAZGEÇMELİ

Türk Hava Yolları (THY), Şanlıurfa’ya karşı adeta üvey evlat muamelesi yapmaktadır. Diğer büyük şehirlere sık sık uçak seferleri düzenlenirken, Şanlıurfa’nın bu konuda geri planda kalması kabul edilemez bir durumdur.

Şanlıurfa, tarihi ve kültürel miraslarıyla sadece yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmalıdır. Bu nedenle THY’nin, Şanlıurfa’ya gereken önemi vermesi ve uçak seferlerini artırması gerekmektedir.

Ancak sadece THY’nin çözüm bulması yeterli olmayacaktır. Diğer havayolu şirketlerinin de Şanlıurfa’ya uçuş sayılarını artırmaları ve yeni hatlar açmaları gerekmektedir. Bu sayede Şanlıurfa’nın turizm potansiyeli tam anlamıyla değerlendirilebilecek ve turistlerin rahat bir şekilde bu şehre ulaşması sağlanabilecektir.

Şanlıurfa’nın uçak seferleri sorunu, sadece turizme darbe vurmamakta, aynı zamanda şehir halkının seyahat özgürlüğünü de kısıtlamaktadır. İş seyahatleri, aile ziyaretleri veya diğer nedenlerle seyahat etmek isteyenler, yetersiz uçak seferleri nedeniyle zorluklar yaşamaktadır. Bu sorunun çözülmesi, Şanlıurfa’nın gelişimine ve kalkınmasına da olumlu katkı sağlayacaktır.

UÇUŞ SAYILARININ ARTMASI TURİZMİ UÇURUR

Şanlıurfa’nın turizm potansiyelini tam anlamıyla değerlendirebilmesi için uçak seferleri sorununun kökten çözülmesi gerekmektedir. THY ve diğer havayolu şirketlerinin, Şanlıurfa’ya gereken önemi vermesi ve uçuş sayılarını artırması, bu şehrin turizmde hak ettiği yeri alabilmesi için elzemdir. Hem turizm sektörünün gelişimi hem de Şanlıurfa halkının seyahat özgürlüğünün sağlanması adına bu sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir.