Şanlıurfa ‘da Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

Şanlıurfa ‘da Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı

Şanlıurfa’da 25 sağlık personelinin katılımıyla “UMKE Temel Eğitimi” düzenlendi. Programa katılanlara 5 (beş) gün süre ile uygulamalı eğitim verildi.

Bu haber 14 Kasım 2023 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gerçeği Aratmayan Deprem Tatbikatı.

 

Şanlıurfa’da 25 sağlık personelinin katılımıyla “UMKE Temel Eğitimi” düzenlendi. Programa katılanlara 5 (beş) gün süre ile uygulamalı eğitim verildi.

 

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 5 gün süreli UMKE Temel Eğitimi gerçekleştirildi, ardından tatbikat yapıldı. Teorik eğitimlerin Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildiği faaliyetlerin saha eğitimleri ve tatbikatları ise Bozova kırsal alanda yapıldı

Şanlıurfa Bozova ilçesinde İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Kurtarma Ekibi (UMKE) nin 25 yeni katılımcısı için temel eğitimin ve saha eğitiminin kurulduğu kamp alanına Bozova kaymakamı syn. Halil İbrahim Yeşilyurt, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz ve hizmet başkanları katıldı. Bozova kaymakamı syn. Halil İbrahim Yeşilyurt kamp alanında katılımcılara Ülkemiz inşallah yeni bir afet ile karşı karşıya kalmaz, meydana gelebilecek yaşanmasını istemediğimiz tüm afet ve olağan dışı durumlar için de eğitimlerin devam etmesi gerektiğini söyleyerek katılımcılara başarılar diledi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz,

Yılda iki defa gerçekleştirdiğimiz Umke temel eğitimini şu an arkadaşlarımız uyguluyorlar. Eğitim sonunda Umke ekibimize yaklaşık 25 yeni arkadaşımız dahil olmuş olacaktır. Eğitimlerin teorik ve pratik kısmında öğrenilen veya pekiştirilen konular eğitim sonundaki tatbikatla canlandırıldı. Gerçeğini aratmayan bir deprem bölgesi oluşturulan tatbikatta UMKE’nin yeni gönüllüleri adeta zamanla yarışarak öğrendiklerini uygulamalı olarak sahada gerçekleştirme şansı buldu.

Tatbikat sonrasında başarılı olan kursiyerlerimiz ile birlikte UMKE gönüllü ordumuzu güçlendirmiş olacağız. Ülkemize meydana gelebilecek yaşanmasını istemediğimiz tüm afet ve olağan dışı durumlar için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü UMKE birimi olarak hazırız” dedi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Kurtarma Ekibi (UMKE) Birimi tarafından yurt içinde     ve yurtdışında meydana gelebilecek Acil Afetlerde daha etkin verimli sağlık hizmeti sunulması amacıyla gönüllü hastane personelinden oluşan 1 Doç.Dr. 3 Pratisyen Hekim ,3 Hemşire, 8  Paramedik, 5 acil tıp teknisyeni, 1 Eczacı, 1 Diş Teknisyeni, 1 laborant,  1 röntgen tek, 1 anestezi teknisyeni  olmak üzere toplamda 25 personele Kasım ayı içerisinde 5 (beş) gün süre ile uygulamalı eğitim verilerek, eğitim tatbikatla sonlandırıldı.