Erdoğan: “Netanyahu hiçbir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık, sildik” | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

Erdoğan: “Netanyahu hiçbir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık, sildik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana ziyareti dönüşünde medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu haber 04 Kasım 2023 - 11:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Erdoğan’ın değerlendirmeleri şöyle:

 “Netanyahu hiç bir şekilde bizim için muhatap alınabilir biri değil artık. Onu sildik, attık. İslam İş birliği Teşkilatı Riyad Zirvesi’ni önemsiyorum. Ateşkes için hem yükleneceğiz hem de usul ve esasta ön çalışmaları yapacağız.

( Gazze’ye saldırılar) Bu işin bir numaralı sorumlusu İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ta kendisidir. Şu an İsrail’de Netanyahu aleyhinde konuşmalar başladı.

Kıbrıs’ta, Yunanistan garantör ülke olabiliyor, İngiltere garantör ülke olabiliyor, Türkiye haliyle garantör ülke ise Gazze’de neden benzeri yapı olmasın.

(Gazze’de garantörlük) Türkiye olarak bizim başat bir rol üstlenmemiz gerekir. Bu da tarihle bugünü ve geleceği adeta şekillendiren bir gelişme olacaktır.

(Netanyahu’ya) Senin yaptığının ne İncil’le ne Tevrat’la alakası var. Bunu ne İncil kabul eder, ne Tevrat kabul eder, ne Zebur kabul eder.

Netanyahu, İsrail halkının da tepkisini çeken, vatandaşlarının desteğini yitirmiş biri. Dini terimler kullanarak katliamlara destek bulmak istiyor.

 

Bölgeye huzur ve barışı getirecek formülleri destekleriz. Filistinlilerin yaşamını karartacak, onları tarih sahnesinden silecek planların destekçisi olmayız.

Daha önce göz yumdukları katliamlar hatırlatılınca boyun büken Batılı devletler, Gazze katliamındaki tutumlarının utancının altında ezileceklerdir.

 

Terör örgütü militanlarına ‘ifade özgürlüğü’ kılıfıyla müsamahalı davranan kimi ülkeler, bir halkın sembolü Filistin bayrağını yasaklamaya dahi kalktılar.

 

(İsrail’in Gazze’ye saldırıları) BM’deki oylama çok çok önemliydi. Aslında bu oylama bir karnedir. Bu karnede İsrail sınıfta kalmış, geçer not alamamıştır.

Artık dünya Filistinli çocukların çığlığını duymak zorundadır. O masumlara, o mazlumlara yardım elimizi uzatmak boynumuzun borcudur. İnsanlık görevidir bu.

 

Gazze’de sağlık sistemini bilerek çökertmeye çalışan İsrail ve zulme göz yuman uluslararası toplum sivilleri, hastaları ve bebekleri ölüme terk ediyor.

(İsrail’in Gazze saldırıları) Avrupa Birliği bu dönem içerisinde çok garip, tutarsız rol oynadı. Adil bir yaklaşımı Avrupa Birliği ortaya koymadı, koyamadı.”

Hibya Haber Ajansı