Eğitim-Bir-Sen, soykırımcı İsrail’i Cuma namazı sonrası protesto etti | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

Eğitim-Bir-Sen, soykırımcı İsrail’i Cuma namazı sonrası protesto etti

Eğitim-Bir-Sen üyeleri, Gazze’de masum çocukların ve sivillerin katledildiğini, insanlığın kan banyosunda boğulduğunu, insan haklarının hükmünün kalmadığını, sessiz kalmanın soykırımı alkışlamak anlamına geldiğini haykırarak, BM’yi uyanmaya, soykırımı durdurmak için harekete geçmeye davet etti.

Bu haber 03 Kasım 2023 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim- Bir-Sen üyeleri, Gazze’de masum çocukların ve sivillerin katledildiğini, insanlığın kan banyosunda boğulduğunu, insan haklarının hükmünün kalmadığını, sessiz kalmanın soykırımı alkışlamak anlamına geldiğini haykırarak, BM’yi uyanmaya, soykırımı durdurmak için harekete geçmeye davet etti.

Şanlıurfa Balıklıgöl platosundan Cuma namazı sonrası basın açıklaması yapan ve oturma eyleminde bulunan Eğitim bir Sen üyeleri “BM uyuyor, çocuklar ölüyor”, “Çocuklar ölürken, sessiz olunmaz”, “Katil İsrail, Filistin’den defol!”, “Katil ABD, Orta Doğu’dan defol!”, “Susma haykır, soykırıma hayır!”, “İnsanlık onuru siyonizmi yenecek”, “Dur de! dur de! siyonizme dur de!” sloganları atılırken, “BM harekete geçmeli, Filistin’de soykırım bitmeli” çağrısında bulunuldu.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun yaptığı açıklamada,”Gazze Eğitim Bakanı’nın ‘Ders dönemimiz resmî olarak bitti’ dediğini söyleyerek “Okul çağındaki çocuklar, ya mezarda ölü ya bombalar altında yaralı. Gazze’de okula gidecek çocuk kalmadı. Herkes eşit, Müslümanlar hariç; herkes özgür, Filistinliler hariç, öyle mi?8 bin sivil katledildikten sonra yaptınız. BM’ye soruyoruz: Dünya barışını böyle mi sağlayacaksınız? Bugün dökülen kanların nedeni bu çarpıklık, vahşete dönüşen bu sahtekârlıktır” şeklinde konuştu.

Coşkun yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

”Katil devlet İsrail’in mazlum Filistin halkına yönelik 75 yıldır uyguladığı sistematik soykırım planları her geçen gün şiddetini arttırmakta, mazlumların ahı arş-ı ala-yı inletmektedir. ABD’nin şımarık çocuğu Siyonist çete, tüm temel insan haklarını hiçe sayarak sivil yerleşim yerlerini, Pazar yerlerini, kampları, ve hatta hastaneleri bombalayabilmektedir. Üye ülkelerin hakkını koruması gereken BM’nin kontrolündeki okullar bile acımasızca bombalanmaktadır. Oralara sığınmış çoğu çocuk yüzlerce insan katledilmiş durumdadır.
25 günde 3 bini çocuk 8 bin insan öldürüldü. 18 bin insan yaralandı 600 binin üzerinde insan yerinden edildi. Bu saldırılar sonrasında Gazze Eğitim Bakanlığının eğitim döneminin çocukların çoğunun şehit olması sebebiyle sona erdiğini duyurması eğitimciler olarak yüreklerimizi dağladı. Bakmaya kıyamadığımız, eline diken batsa canımızın yandığı yavrularımızı, bebelerimizi toplu mezarlara dönüşen enkazlar altında, bedenleri parçalanmış şekilde kucağımıza verseler sessiz mi kalacaktık. Çocuklar uyurken sessiz kalınır dostlar, ölürken sessiz kalınmaz.
(Çocuklar ölürken sessiz kalınmaz)

Olur ki eve bomba isabet eder de vefat eden çocuğu teşhis edilemez diye oyun oynar gibi çocuklarının kollarına adlarının yazıldığını gördüğümüzde kahrolmuyorsak vallahi kalbi kurumuş demektir.
Kendisine mikrofon uzatılıp büyüyünce ne olacağı sorulduğunda, “burada çocuklar büyümez” diye cevap veren Gazzeli yavruyu izleyip eriştiğimiz yaştan utanmıyorsak kalbimiz taşlaşmış demektir.
Sabah okula gidebilmek için erkenden uyuması gerekirken bombalanan hastaneden uzakta bir ağacın dibine sığınan yüzü korkudan bembeyaz olmuş o melek yüzlü çocuğu izleyip kalbimizi öfke kaplamıyorsa vallahi, billahi, tallahi biz ölmüşüz de haberimiz yokmuş.
Filistinli genç boşuna mı seslendi taaaaaaa yüreğimizin derinliklerine. “Bizim için giyabi cenaze namazı kılmayın, biz ölü değiliz. İlla kılacaksanız kendiniz için kılın cenaze namazını. Çünkü ölü olan sizlersiniz.” Haksız mı kardeşlerim haksız mı?
Şöyle bir anlığına gözlerimizi kapatıp Gazze’ye gidelim. Bir düşünün bakalımİsrailli yerleşimciler daha bol kullansın diye suyun saatle, elektriğin süreyle veriliyordu. Şimdi elektrik yok, su yok, seni daha rahat bombalayabilsinler diye internetin kesildi. Evin bombalandı okula sığındın, okul bombalandı. Şehit olan oldu, yaralılar hastaneye diğerleri kampa sığındı. Gece hastane bombalandı. Diğer gün kamp. Açık alanda kalalım diye karar verdin, pazar yeri bombalandı. Yani seni çoluğunla çocuğunla, kapındaki kediye kadar öldürmeye and içmiş terörist bir devlet var karşında. Şimdi hala diyebiliyor musun “Ama saldırıyı Hamas başlattı.” diye.

*** GAZZE’YE SELAM DİRENİŞE DEVAM! ***

Gazze 16 yıldır abluka altında ölümle pençeleşiyor. Dünyanın en büyük açık hava hapishanesini kuran, Bu duruma sesini çıkaranı vuran, okulları bombalayan, hastaneleri hedef alan, Tahliye için açılan güvenlik koridorlarını bile vuran İsrail vahşete, soykırıma meşru müdafaa diyor…
Oysa bu savaşın tek nedeni Filistin’in İşgali,

Çözüm ise İsrail’in defolup gitmesidir.
*** KATİL İSRAİL, FİLİSTİN’DEN DEFOL! ***

Sözüm ona Kadın hakları savunucuları, çocuk hakları savunucuları, insan hakları aktivistleri, sözüm ona aydınlar, Avrupa demokrasisi nerdesiniz? Kadınlar inim inim inliyor nerdesiniz? Çocukların bedenleri param parça ediliyor nerdesiniz? Herkes eşit, Müslümanlar hariç, herkes özgür, Filistinliler hariç, öyle mi? Yazıklar olsun sizin adalet anlayışınıza da demokrasi tanımınıza da.
Mazlumu zalim, zalimi mazlum gösteren bu hokkabaz düzende, bu küresel düzenbazlık karşısında, Filistinli çocuklar barışa uyansın diye, Aksa’nın mahzunluğu, Dünya’nın sessizliği sona erinceye kadar Filistinlilerin seslerini çığlığa dönüştürmek boynumuzun borcudur.
“Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur.” demişti Cemil Meriç. Bizler, asla tarafsız değiliz. Biz, evladı paramparça olmuş Filistinli annenin, masum Gazzeli bebelerin yanında duracağız. Sahte ‘Uygar dünya’ insanlık sınavından sınıfta kalsa da Filistinli mazlumların var olma mücadelesini savunmaya, İsrail’in katliamlarına karşı haykırmaya devam edeceğiz..

*** SUSMA HAYKIR, SOYKIRIMA HAYIR! ***

Eyyyy yüreği taşlaşmış katil devlet İsrail,
Ey tüm kötülüklerin anası ABD
Ey yalancı demokrasi yatağı Avrupa
Şunu unutmayın ki; SAFF suresinde Rabbimizin bize vaadi var: “Onlar ağızlarıyla Allah’ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nûrunu tamamlayacaktır.” Ve şunu da çok iyi biliyorsunuz ki Allah vaadinden asla dönmez.

BÜTÜN GÜCÜNÜZE, ZULMÜNÜZE, ŞİRRETİNİZE RAĞMEN
AKSA ZİNCİRLERİNİ KIRACAK
KUDÜS YENİDEN BARIŞIN BAŞKENTİ OLACAK
KAHROLSUN KATİL İSRAİL,
KAHROLSUN İŞBİRLİKÇİ ABD,
YAŞASIN FİLİSTİN DİRENİŞİ,
YAŞASIN ÖZGÜR FİLİSTİN.” ifadelerini kullandı.