İsrail kara operasyonu başlattığı Gazze’de kaos | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

İsrail kara operasyonu başlattığı Gazze’de kaos

ANKARA – İsrail ordusunun kara operasyonu başlattığı Gazze’deki kaos büyüdü. Dünya ile bağlantısı kesilen kentte dün geceden bu yana yaşanan ölüm ve yıkımın boyutu bilinmiyor.

Bu haber 28 Ekim 2023 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırısı sonrasında taraflar arasında başlayana çatışmalar ölümlere ve yıkım yol açmaya devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son verilere göre, en az 7 bin Filistinli yaşamını yitirdi. Bu sayının 2 bin 913’ü çocuk. İsrail kaynaklarının verilerine göre ise en az 1400 İsrail’i de yaşamını yitirdi.

Çatışmalar ve İsrail’in orantısız bombardımanı sürerken dün gece saatlerinde İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, ordunun kara harekatına başladığını duyurdu. Buna karşılık Hamas ise İsrail’in bu saldırısına karşı dünyanın tüm bölgelerinde bulunan Filistinlileri teyakkuza geçmeye çağırdı.

DÜNYA İLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal da, sanal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze’deki tüm telefon ve internet hizmetlerinin sona erdiğini duyurdu. Paylaşımda ayrıca yoğun bombardıman nedeniyle bölgedeki altyapının zarar gördüğünü ve Gazze’nin dünya ile bağlantısının kesildiği uyarısında bulundu.

Bölgede bulunan çok sayıda gazeteci de bu durumu doğrular nitelikte bilgiler paylaştı.

GAZZE’YE GİRDİ

El Kasım Tugayları, İsrail ordusunun kuzey bölgesine yönelik saldırı başlattığını ve çatıştıklarını duyurdu. Duyuruya göre; İsrail Gazze’nin Beyt Hanun ve merkezde yer alan Bureij’e saldırdı. Dün gece saatleri boyunca çatışmalar sürdü. İsrail kaynakları da bu bilgileri doğruladı.

BM KARARINI TANIMADI

İsrail, BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda 120 üye devletin oyuyla alınan “ateşkes” kararını reddetti. İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan BM’nin artık ” bir gram bile meşruiyeti ya da geçerliliği” kalmadığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak “alçakça çağrı” ithamında bulundu. “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz.” ifadesini kullanan Cohen, Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını belirtti.

Sabaha karşı açıklama yapan İsrail Hava Kuvvetleri Operasyonlar Başkanı Tuğgeneral Gilad Keinan, İsrail’in Gazze’yi gece boyunca bombaladığını ve yüzlerce Hamas hedefini vurduğunu ileri sürdü. Keinan, bu saldırılarda en az 100 savaş uçağının kullanıldığı bilgisine de vurgu yaptı.

TAM BİR KAOS VAR

Bölgedeki gelişmeleri anlık olarak takip eden ve Gazze’de bulunan BBC muhabiri Rushdi Abualouf, dün gece boyunca bombardımanın sürdüğünü ve bu güne değin gördüğü en büyük saldırının gerçekleştiğini ifade etti. Muhabir, bu saldırılarda farklı bombaların kullanılmış olabileceğine de dikkat çekti ve buna neden olarak ise gökyüzüne kadar uzanan alevleri gösterdi. Han Yunus’ta bulunan muhabir durumu, “Tam bir kaos var” şeklinde nitelendirdi.

HER İKİ TARAFA DA ÇAĞRI

İsrail’in bu saldırılarına karşı tepkiler ise dün akşamdan beri sürdü. Açıklama yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanları, “çatışan tarafların değil, demokratik çözümün ve barışın tarafıyız” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise sadece İsrail’in saldırısına tepki gösterdi. Sanal medyada İsrail’in saldırılarını kınayan Erdoğan, “Gazze’ye yönelik sürekli artan ve dün gece yoğunlaşan İsrail bombardımanları yine kadınları, çocukları, masum sivilleri hedef almış, yaşanan insani krizi derinleştirmiştir” dedi.

İŞGAL BAŞLAYABİLİR Mİ?

İsrail’in güneyinden bir saat önce bildirine BBC muhabiri Jeremy Bowen ise, İsrail’in üç yüz bin yedek askeri seferber ettiğini ve sadece bu bilginin bile Gazze’nin tüm cephelerden işgalle hazır hale getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev, yaptığı açıklamada, “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Hamas bedel ödeyecek” dedi.

HAMAS VE İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

Hamas, saldırılara dair açıklama yaptı. Hamas: “Düşman (İsrail), Filistin direnişinin birçok cephede hazırladığı pusuya düştü. Saldırıları püskürtmek için ‘Kornet’ ve ‘Yasin’ füzelerini kullandık. Düşmanın bir kez daha denemesini bekliyoruz. İşgal güçleri, yaralılarını ve ölülerini savaş alanından tahliye etmek için helikopterlerini kullandı.”

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, bu sabah da açıklama yaptı. Hagari, “Birlikler hala bölgede ve savaşa devam ediyor” dedi. Hagari, dün akşamdan beri süren saldırılarında henüz kayıp vermediklerin söyledi. Hagari, dün gece aralarında bir donanma komutanının da bulunduğu Hamas komutanlarının öldürüldüğünü söyledi. Sözcü, “Onların öldürülmesi savaşta önemli bir ilerleme aşaması ve daha zayıf bir düşmanla savaşacağımız anlamına geliyor” diye konuştu. Sözcü, Hamas’ın elinde 229 rehinenin de bulunduğunu paylaştı.

YARDIM KURULUŞU ÜYELERİ ÖLÜYOR

Dün gece saatlerinden beri süren saldırılarda henüz kaç Filistinlinin yaşamını yitirdiği bilinmiyor. Filistinlilere yardım amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 9 Aralık 1949’da oluşturulan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNWRA) 7 Ekim’deki Hamas saldırısı sonrası patlak veren İsrail-Hamas savaşında Gazze’de bulunan ve yaşamını yitiren üyelerinin sayısının 53 yükseldiğini açıkladı.

(MA)