Altun: “Filistin’i asla yalnız bırakmayacağımızı dünyaya tekrar ilan ettik” | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

Altun: “Filistin’i asla yalnız bırakmayacağımızı dünyaya tekrar ilan ettik”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Büyük Filistin Mitingi sırasında Filistin’i asla yalnız bırakmayacaklarını dünyaya tekrar ilan ettiklerini bildirdi.

Bu haber 29 Ekim 2023 - 7:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Altun, halkın Filistinlilere desteğini ve dayanışma ruhunu bugün İstanbul’da unutulmaz bir biçimde ortaya koyduğunu ifade ederek, “Büyük Filistin Mitingi sırasında, Filistin’i asla yalnız bırakmayacağımızı dünyaya tekrar ilan ettik. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, sözde medeni ve demokratik ülkelerin gösterdiği ikiyüzlülük ve korkaklık karşısında gerçekleri haykırmaya devam etti. İsrail’in masum sivillere karşı işlediği savaş suçlarına göz yummayacağımızı gösterdik.” dedi.

Türkiye’nin insani yardım göndermek ve bir anlaşma sağlamak için elinden gelen her şeyi yaptığını vurgulayan Altun, “Ancak İsrail tarafının şiddet ısrarı çabalarımızın önündeki en büyük engel olmaya devam ediyor. Onların Gazze’de maalesef sadece etnik temizlik çabası içinde olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi, İsrail’in savaş suçlarına karşı uluslararası mahkemelere başvurarak İsrail’i sorumlu tutacağız. Sivilleri koruyan uluslararası hukuk bu kadar acımasızca ve pervasızca çiğnenemez.” ifadelerini kullandı.

Altun, dünyayı İsrail’e karşı ortak eyleme ve uyanmaya davet ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bugünkü BM oylaması, İsrail’in uluslararası toplumun gözünde de yalnızlaştığını gösteren doğru bir adımdır. BMGK’da veto yetkilerini kullanarak İsrail’i koruyanlar, İsrail’in sivillere yönelik savaşına destek verdikleri ve suç ortaklığı yaptıkları için utanmalıdır. İsrail’i sorumlu tutarken, ateşkes için baskı yapmaya ve diplomatik girişimlere kapılarımızı açık tutmaya devam edeceğiz. İsrail şu anda Filistinlilere karşı soykırıma varan acımasız politikalarını sürdürse bile diplomatik çabalarımızı terk edemeyiz.”

Hibya Haber Ajansı