SON DAKİKA

Uluslararası Siverek Sempozyumu düzenlenecek

Bu haber 23 Kasım 2021 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siverek Belediyesi, Siverek Kaymakamlığı ve Artuklu Üniversitesi’nce 6-8 Mayıs tarihlerinde toplum, kültür, mekan ve tarih konularını içeren sempozyum düzenlenecek.

Geniş kapsamlı yapılması planlanan Uluslararası Siverek Sempozyumu’nda bir yandan bölgenin yakın ekonomik, ontolojik, tarihi ve mekânsal kodlarını çözümlemek öte yandan sosyal bilimler alanında geleceğe yönelik farklı perspektiflerin oluşturulması amaçlanıyor.
Düzenlenecek sempozyumun bir diğer amacının ise sosyal bilimler özelinde kuramsal bilgilerin uygulamaya aktarılmasında karşılaşılan sorunlara yaratıcı ve farklı çözüm önerilerinin bulunması ve bu önerilerin yaşama geçirilebilmesi için gerekli iş birliğinin oluşturulması olarak açıklandı.
Sempozyuma başvuracak bilim insanlarından keskin bir disiplin sınırlaması olmaksızın tasvir edici, açıklayıcı, anlamlandırıcı, yorumlayıcı ve yönlendirici bildiriler beklendiği belirtildi.
Sempozyumun yurt içinden ve yurt dışından tüm akademisyenlere ve akademik çalışma yapan araştırmacılara açık olduğu bildirilirkenkatılımın sınırlı sayıda olacağı ifade edildi.
Sempozyuma özet gönderim tarihinin 20 Şubat 2022, kabul edilen bildirilerin duyurulma tarihi 1 Mart 2022 olarak ilan edildi. Bildiri tam metninin son gönderim tarihi ise 30 Nisan 2022 olarak duyuruldu.
Türkiye’deki farklı üniversitelerden çok sayıda akademisyenin yer aldığı bilim kurulunda yurt dışında da çok sayıda bilim insanının ismi yer alıyor.
Sempozyumun Onur Kurulu’nda AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Mardin Artuklu Üniversitesi RektörüProf. Dr. İbrahim Özcoşar, Siverek KaymakamıAziz Gölbaşı ve Siverek Belediye BaşkanıAyşe Çakmak yer alırken Düzenleme Kurulu’nda Dr. Öğretim Üyesi Ekrem Akman, Doç. Dr. Ahmet Kırkan, Siverek Belediyesi Özel Kalem Müdürü Hasan Karakaş ve Siverek Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü İbrahim Hakseven görev yapacak.
Sempozyum ile ilgili tüm bilgilere Siverek Belediyesi tarafından hazırlanan https://www.siverek.bel.tr/siverekkongre/ sayfasında yer verilirken başvurular için bu sayfadan yapılabileceği bildirildi.