SON DAKİKA

Normalleşme planı hazır! Bayram sonrası sırasıyla açılacaklar

Bu haber 04 Mayıs 2021 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – 17 günlük tam kapanma sonrasında normalleşme adımlarının neler olacağı konusunda Türkiye büyük bir merak içinde. Bilim Kurulu başta olmak üzere konunun uzmanları tam kapanma kararının sonuçlarını derinlemesine takip ederken, normalleşme adımları için 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısının 100'ün altına düşmesi bekleniyor.
Tam kapanma kararının sonuçları ve uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler konunun uzmanları tarafından yapılmaya devam ediyor. Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları masaya yatırıldı. Lokal denetimlerin arttırılarak site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor.
RAKAMIN 100'ÜN ALTINA DÜŞMESİ GEREKİYOREdinilen bilgiye göre, tam kapanma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor. Türkiye'de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500'ler civarında bulunuyor. Bunun 100'ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.
İLK OLARAK OKULLAR AÇILACAKTam kapanmanın ardından, önce okulların açılması gerektiği, ikinci aşamada, tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılabileceği ifade ediliyor.
ÜÇÜNCÜ AŞAMADA KAFE VE RESTORANLARKafe ve restoranların üçüncü aşamada, masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılmasının daha doğru olacağı belirtiliyor.