SON DAKİKA

Papa’ya Gündüz’den cevap: Hz. İbrahim’in gerçek torunları ve takipçileri Müslümanlardır

Bu haber 09 Mart 2021 - 11:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Hadi Gündüz, ““İbrâhim ne Yahudi ne Hristiyan idi; bilâkis o Hanif bir Müslümandı, müşriklerden de değildi.” (Ali İmran-67) bu ayeti kerime Hz. İbrahim in gerçek torunlarının ve takipçilerinin Müslümanlar olduğunu ilan etmektedir” dedi.
Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Hadi Gündüz, ““İbrâhim ne Yahudi ne Hristiyan idi; bilâkis o Hanif bir Müslümandı, müşriklerden de değildi.” (Ali İmran-67) bu ayeti kerime Hz. İbrahim in gerçek torunlarının ve takipçilerinin Müslümanlar olduğunu ilan etmektedir” dedi.
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in Irak ziyaretindeki bugünkü duraklarından biri de Zikar vilayetinin merkezi olan Nasiriye’de yer alan antik Ur kenti oldu.
Buradaki konuşmasına Ur kentinin İbrahim Peygamber ile ilişkisinden söz ederek başlayan Papa, “Birlik, beraberlik ve iman Ur’dan başladı. Biz, İbrahim’in torunlarıyız. Birbirimizi sevmeliyiz. Birbirimizden ayrı çalışmamalıyız. Bu toprakları birlikte ihya edebiliriz” ifadelerini kullandı.
Papa Francis’in Hz.İbrahim'in doğduğu yerin Ur olarak adlandırması ise Şanlıurfalı vatandaşlıları kızdırdı. Öyle ki Hz. İbrahim'in doğduğu ve yaşamını sürdürüp ateşe atıldığı şehir Şanlıurfa olarak biliniyor. Yaşanan duruma bir tepki de Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Hadi Gündüz’den geldi. 
“ŞANLIURFA‘NIN HZ. İBRAHİM’LE ÖZDEŞLEŞMESİ DE HZ. İBRAHİM İN BURADA DOĞUP YAŞADIĞININ BİR BAŞKA KANITIDIR”
Hz. İbrahim’in anavatanının Şanlıurfa olduğunu ifade eden Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Hadi Gündüz şu açıklamayı yaptı:         
“Hz. İbrahim (a.s)’ ın hicret etmiş olduğu Filistin toprakları ve sonrasında Allah’ın emriyle Kabe’yi inşa etmek üzere gittiği hicaz bölgesi de göstermektedir ki Hz. İbrahim buralara en yakın olan Urfa-Harran bölgesinde doğmuş ve hayatının ilk dönemi buralarda geçmiştir. Bugün hala Hz. İbrahim’in izlerinin dimdik ayakta olduğu Urfa bölgesi başka peygamberlere de ev sahipliği yapmış bir peygamberler şehridir. Şanlıurfa‘nın Hz. İbrahim’le özdeşleşmesi de Hz. İbrahim in burada doğup yaşadığının bir başka kanıtıdır. Dolayısıyla Şanlıurfa’nın Hz. İbrahim in öz yurdu olması kuvvetle muhtemeldir.
“İbrahim ne Yahudi ne Hristiyan idi; bilâkis o Hanif bir Müslümandı; müşriklerden de değildi.” (Ali İmran-67) bu ayeti kerime Hz. İbrahim in gerçek torunlarının ve takipçilerinin Müslümanlar olduğunu ilan etmektedir.”