SON DAKİKA

O liste açıklandı: Harran Üniversitesi’nden 29 akademisyen var!

Bu haber 20 Şubat 2021 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi öğretim üyesi Prof.Dr. Murat Alper'in Researchgate.com 'da yayınladığı "Türkiye'de en çok atıf alan ve H index'i en yüksek 6.000 akademisyen" başlıklı çalışmada Türk üniversitelerinde görev yapan yerli ve yabancı akademisyenler içinde Google Scholar profillerine göre en çok atıf alan ve H index'ine sahip ilk 6000 kişi açıklandı.
Webometrics'te 2015 ve 2016 yıllarında yapılan sıralama Webometrics'in daha sonraki yıllarda sadece İspanyolca konuşan ülkeleri sıralamaya başlaması üzerine güncellenmemişti. Prof.Dr. Murat ALPER'in 6-10 Şubat 2021'deki Google Scholar açık profillerine göre H indexi ve atıf sayısına göre açıkladığı ilk 6.000 araştırmacı içinde H index'i en yüksek 10 akademisyen sırasıyla Metin Arık, Mustafa Soylak, T. Bedirhan Üstün, İsmail Çakmak, Erol Gelenbe, Mustafa Tüzen, Volkan Adsay, Yusuf Yagci, İlhami Gülçin ve Ahmet Sarı.
ATIF SAYISI EN YÜKSEK AKADEMİSYENLER
İlk 6.000 araştırmacı içinde atıf sayısı en yüksek 10 akademisyen ise sırasıyla Metin Arık, Çetin Erol, T. Bedirhan Üstün, Can Alkan, Şener Büyüköztürk, Mustafa Soylak, A.M. Celal Şengör, Volkan Adsay, İsmail Çakmak ve Sultan Eser.
EN ÇOK ÜNİVERSİTELER
İlk 6000 içinde en fazla akademisyenle yer alan ilk 10 üniversite ve listeye giren akademisyen sayısı sırasıyla Hacettepe 253, ODTÜ 207, İTÜ 203, Ankara 188, Gazi 185, İstanbul 169, Koç 145, Atatürk 138, Erciyes 135 ve SBÜ 121 akademisyenle yer alırken bazı üniversitelerin ise ilk 6000 kişilik listede hiç yer almadığı görüldü. Bu durum bazı üniversitelerimizin daha nitelikli öğretim üyesi edinebilme ve onları kaybetmemek için bazı düzenlemeler ve cazibe unsurlarının olması gerektiğini ortaya koymakta.
HARRAN’DA DA 29 AKADEMİSYEN VAR
Bazı üniversitelerin ise ilk 6000 kişilik listede hiç yer almadığı görüldü. Öte yandan listede Harran Üniversitesi’nden ise listede 29 akademisyen yer aldı.
Listede yer alan Harran Üniversitesi akademisyenleri ise şu şekilde sıralandı
Mehmet Yılmaz, Abdürrahim Koçyiğit, Cengiz Kaya, Hacı Mehmet Başkonuş, Hakim Çelik, Ahmet Kaya, Recep Demirbağ, Tevfik Sabuncu, Tahir Öğüt, Mehmet Şenbayram, Kasım Mermerdaş, Cumali Efe, Murat Dikilitaş, Ahmet Kılıç, Hasan Akan, Salih Aydemir, Abdullah Taşkın, Mehmet Bayraktar, İbrahim Can Kürkçüoğlu, Halil Çiftçi, Mustafa Durgun, Hüsamettin Bulut, Abdullah Öktem, Mustafa Değirmenci, Bekir Erol Ak, Muhammet Erdal Sak, Mehmet İrfan Yeşilnacar, Hasan Çeçe, Fatih Deniz.