SON DAKİKA

Normalleşme süreci Mart ayında başlıyor! İşte illerin kaderini belirleyecek 4 kriter

Bu haber 17 Şubat 2021 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni esneme kararlarını açıkladı. Mart ayı itibarıyla kademeli normalleşmeye geçileceğini söyleyen Erdoğan; illerin düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacağının altını çizerek takvimin de buna göre yürüteceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı. 3 saat süren Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan, kafe, restoran ve kıraathane gibi işletmelerin açılacağını bu sürecin Mart ayının ilk haftasında duyurulacağını belirtti.
NORMALLEŞME SÜRECİNİ 4 KRİTER BELİRLEYECEKİller 4 gruba ayrılacak ve Mart başı itibari ile kademeli normalleşme sürecine geçilecek. Bu kademeler;
Düşük riskOrta riskYüksek riskÇok yüksek risk
RİSKE GÖRE KISITLAMALAR ESNETİLECEKYukarıda sayılan 4 risk kademesine göre illerdeki kısıtlamalar esnetilecek. İllere göre vaka, aşılama ve ilgili kriterlere göre; kafe-restoranlar açılacak, hafta sonu sokağa çıkma yasağı bitecek ve bazı tedbirler kaldırılacak.