SON DAKİKA

Üretim arttı! Urfa’da maske fiyatı 1 TL’ye düştü

Bu haber 28 Ocak 2021 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – Şanlıurfa'da, koronavirüs vakalarının ilk zamanlarında az bulunması nedeniyle 50 tanesi 100 TL'ye kadar satılan cerrahi maskenin fiyatı, artan üretimle birlikte tanesi 1 TL'ye kadar düştü.
Şanlıurfa'da, Mart ayında koronavirüs salgınının başlamasının ardından cerrahi maske fiyatlarında orantısız bir artış yaşandı. 
ESKİDEN MASKELER YIKANARAK KULLANILIRDI
Pandemi öncesinde 6-7 TL seviyesinde olan 50'li kutu cerrahi maske fiyatları salgının başladığı günlerde 100 TL'ye kadar yükseldi ve insanlar maske bulamadı. Aradan geçen süre içinde, maske üreticisi sayısında yaşanan artışla birlikte maske fiyatları giderek gerilemeye başladı. Şanlıurfa'da 50´li kutu maske 10 TL seviyesine düştü. Eskiden maskeleri yıkayarak kullanan vatandaşlar, maske fiyatlarının düşmesiyle maskeleri her gün değiştirerek kullanıyor. 
'MASKE BULUNMADIĞI İÇİN FİYAT YÜKSELDİ'Koronavirüs salgını başladığında fiyatların bir anda yükseldiğini söyleyen esnaflar, "Pandemi öncesinde 50 tane maskeyi 6,5-7 TL fiyatlarından satıyorduk. Pandemiden sonra 100 TL, 150 TL, 200 TL gibi fiyatlara çıktı. Bulunmadığı için fiyat yükseldi. O dönemde biz de satamadık. Yoktu bizde. Şu anda bollaştığı için biz de 9,90 TL'den satıyoruz. Şu anda vatandaşlar bu durumdan faydalanıyor. Daha uyguna alıyorlar." dedi.