SON DAKİKA

Artan gübre fiyatları meclis gündeminde! Bakan Pakdemirli’ye soruldu

Bu haber 29 Ocak 2021 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(RHA AJANS/RHA) – Artan gübre fiyatları HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarafından meclis gündemine taşındı. Milletvekili Sürücü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.
Artan gübre fiyatları HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarafından meclis gündemine taşındı.
Milletvekili Sürücü, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi verdi.
İşte HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarafından meclise sunulan o önerge:
Kimyasal gübreleme dönemi yaklaşırken çiftçiler gübre fiyatlarının giderek atması çiftçiyi ekim yapamaz hale getirmiştir.Gübre kullanımının yaklaştığı dönemde gübre fiyatları fabrika çıkışında yüzde 65 zamlanırken, buna nakliye ve bayi karları da eklenince zam oranı yüzde 90'lara kadar çıkıyor.
Basına yansıyan bilgilere göre Bakanlığınız gübre sektörünün en büyük 7 firmasının genel müdürünü 22 Ocak Cuma günü acil olarak Ankara’ya çağırmış olup, alınan toplantıda gübre fiyatının artışlarına karşın gübre üreticilerden fiyat indirimi yapmaları istenmiştir. Gübre üreticileri ise, hammadde temininde yaşanan sorunlar ve ithalattaki fiyat artışları nedeniyle indirim bir yana gübre fiyatlarının daha da artabileceğini aktarmıştır. Bu noktada kamuya ait gübre fabrikalarının kapatılıp özelleştirilmesinin yıkıcı sonuçlarını yaşıyoruz.  İGSAŞ halen kamuya ait olsaydı, piyasayı düzenler, fiyatların bu kadar artmasına engel olabilirdi. Çiftçiye sağlandığı söylenen desteklemeler DSİ ve DEDAŞ tipi kurumlar tarafından el konulmakta döviz bazlı girdi fiyatları ile de çiftçi hem serbest piyasanın hem bazı kamu kurumlarının yıkıcı etkilerine terk edilmiş durumdadır.
Bu bağlamda,
1. Gübre fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsuuz ?
2. Gübre fabrikalarının özelleştirilmesi gübre fiyatlarına nasıl yansımıştır ?
3. Artan gübre fiyatları karşısında çiftçiye yeterli destek sunacak mısınız ?
4. Kamuya ait gübre fabrikaları kuracak mısınız ?
5. Çiftçinin yükünü hafifletmek için DSİ ve DEDAŞ’ın el koyduğu desteklemeler için bir adım atacak mısınız ?