İl Sağlık Müdürü Erkuş, Urfa’da artan koronavirüs vaka nedenlerini açıkladı | Urfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber SitesiUrfam Haber | Şanlıurfa'nın Haber Sitesi

SON DAKİKA

İl Sağlık Müdürü Erkuş, Urfa’da artan koronavirüs vaka nedenlerini açıkladı

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 11:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş, kentte son zamanlarda artan koronavirüs vakalarının nedenlerini açıkladı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, tüm dünyayı etkileyip pandemi haline gelen ve ülkemizde de etkilerini hissettiren yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı Şanlıurfa’da da tedbir ve önlemler üst seviyeye çıkarıldı.

VEFAT SAYISI 15 OLARAK AÇIKLANMIŞTI

A Haber’in il il vefat sayılarına göre Şanlıurfa’da vefat sayısı 15 olarak açıklanmıştı. Vaka sayıları ile Şanlıurfa’da herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Ancak son zamanlarda özellikle Siverek ve Viranşehir’de vakaların arttığı yönünde duyumlar geliyor.

VATANDAŞLAR REHAVETE KAPILDI

Özellikle son günlerde İl Hıfzısıhha Kurulu’nun art arda açıkladığı karantina kararlarından sonra kentte vaka sayılarının arttığı tahmin ediliyor. Kentte yasaklardan sonra vatandaşların rehavete kapılıp soluğu sokakta alması ise tedirgin ediyor. Yaşanan bu durumdan sonra tedbir ve önlemlerin artıp artmayacağı merak konusu oldu.

İŞTE KENTTEKİ VAKALARIN ARTIŞ NEDENLERİ!

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir kullanıcı Şanlıurfa’da artan koronavirüs vakalarını İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş’a sordu. İl Sağlık Müdürü Erkuş ise, kentte artan koronavirüs vakalarının nedenleri sıraladı.

Çözümün duyarlılık olduğuna dikkat çeken Müdür Erkuş, nedenleri de şu şekilde sıraladı:

“Gizli taziyeler

Akraba, anne-baba ve eş dost iftarları ve yemek davetleri

Şehir dışından gelen akrabaların davet ve ziyaretleri

Bana bişey olmaz düşüncesi

Koronavirüsün olduğuna inanmama,

Hastaların temas ettiği kişileri saklayıp söylememesi…

Çözüm: Duyarlılık‼”