SON DAKİKA

Pamuk çiftçisinin sorunları TBMM’de dile getirildi

Bu haber 04 Ekim 2019 - 11:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(Ruha Haber Ajansı – RHA) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, Malatya Milletvekili Mehmet Calel Fendoğlu ve Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Hatay Milletvekili Kaşıkçı, TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda pamuk çiftçilerinin sorunları dile getirildi ve çözüm bulunması istendi..

Gazetecilere açıklama yapan Kaşıkçı, pamuk çiftçisinin sorunlarına dikkat çekti. Ciddi bir verim düşüklüğünün yaşandığını belirten Kaşıkçı,”Çiftçimiz geçen yıl dönüm başına 550-600 kilogram ürün alıp elde ettiği ürünün kilogramını 4,5 TL civarında satarken, bu yıl hasadın başlaması ile dönüm başına ancak 300-350 kilogram ürün elde edip kilogramını 2.80-3 TL arasında satabilmektedir.”dedi.

Pamuk çiftçisin bu yıl zor bir dönem geçirdiğini ifade eden Kaşıkçı, şöyle konuştu:”Görüldüğü gibi hem rekolte açısından hem de ürünün fiyatı bakımından geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşüş vardır. Ancak beklenmedik rekolte ve fiyat düşüklüğü önceki sıkıntılarına çözüm arayan çiftçiyi tümüyle çaresiz bırakmıştır. Endüstriyel ürünlerin iki yıl üst üste ekiminde destekleme verilmemesi çiftçilerimizi zor duruma sokacağından pamuk için iki yıl şartının kaldırılması, Ziraat Bankasına olan borçların faizsiz olarak ilk iki yıl ödemesiz beş yıla yayılmasını istiyoruz.”