SON DAKİKA

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Şanlıurfa’da

Bu haber 11 Ocak 2019 - 10:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Millî Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar ve 2’nci Ordu Komutanı Vekili Korgeneral Sinan Yayla ile birlikte Suriye sınırındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar Valilik ziyaretinin ardından denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına geçerek bölgede görev yapan aralarında özel kuvvetler ve komando tugaylarının da bulunduğu birlik komutanlarıyla bir araya geldi. Faaliyetlere ilişkin brifing alan, ve talimatlar veren Bakan Akar, tugaydaki personele de hitap etti.

Uzun süredir çeşitli çalışmaların, faaliyetlerin yapıldığını belirten Bakan Akar, “Ülkemizin, milletimizin, güvenlik kuvvetlerimizin güvenliği ve huzuru için sınır güvenliği başta olmak üzere elimizden geldiğince her türlü tedbiri almaya, bu tedbirleri planlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bakan Akar, bugüne kadar yapılan başarılı çalışmalardan dolayı birlik komutanlarını tebrik ederek;

“Bu işin içinde gerçekten kahramanlık ve fedakarlık var. Kısa bir sürede oldukça önemli işler başarıldı. Bundan sonra da çalışmalarımızı aynı azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız. Bu konuda devlet kararını vermiş durumda. Dolayısıyla bu karar doğrultusunda bizler de Silahlı Kuvvetler olarak bize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız her düzeyde yoğun bir şekilde devam etmekte. Bu konuda planlarımız, çalışmalarımız tamamlandı, belli bir yere kadar geldi, daha sonra gelişmelere göre de tedbirlerimiz neyse o tedbirlerimizi alıp uygulamaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale gelinceye kadar devam edeceğini vurgulayan Bakan Akar, söz konusu faaliyetler sırasında Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne sonsuz saygı gösterildiğini ve gösterilmeye devam edeceğini ifade etti.

Bakan Akar, “Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, bu konuda herkesin rahat olması lazım. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizim tek amacımız ülkemizin, milletimizin, sınırlarımızın, güvenlik güçlerimizin güvenliğinin sağlanması. Çalışmalarımız bundan ibarettir. Bunun dışında bizim herhangi bir amacımızın olmadığını herkesin bilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, Türkiye’nin güneyinde terörist koridoru oluşturulmasına asla müsaade edilmeyeceğini belirterek, “Bu konuda son derece kararlıyız” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkenin ve milletin birliği, bütünlüğü için dün olduğu gibi bugün de verilen görevleri en iyi şekilde yapma  azim ve kararlılığında olduğunu dile getiren Bakan Akar, “Bizim dileğimiz inşallah terör belasını bitirmek. Ülkemizde veya sınırlarımız ötesinde Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde nerede olursa olsun teröre son vermek için Türkiye Cumhuriyeti Devleti son derece kararlı. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz ülkemizi ve milletimizi bu terör belasından kurtarmak için elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Ülkemizin yakın bir gelecekte bu beladan kurtulmasını sağlayacağız. Bu konuda devletimiz, milletimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri kesin kararlı. Bunu hep birlikte çalışarak sonlandıracağız, sonuçlandıracağız” dedi.

Bu konudaki kararlılığın yapılan operasyonlardan da anlaşılacağına dikkati çeken Bakan Akar;”Türkiye olarak, TSK olarak hak ve hukukumuzu korumak, egemenlik ve bağımsızlığımıza karşı girişilen hareketleri yok etmek için her türlü girişimde bulunuyoruz. Bu konuda hem masada varız, hem arazide, sahada varız. Bugüne kadar bu işleri çok başarılı bir şekilde yürüten Mehmetçiğin bundan sonra da kendisine verilen görevi en işi şekilde yapacağından hiçbir şüphemiz yok, kimsenin de şüphesi olmasın. Şu anda bir tarafta önümüzde Münbiç, diğer tarafta Fırat’ın doğusu var. Bununla alakalı önemli hazırlıklar, planlamalar yapıldı. Bu hazırlıklarımız yoğun bir şekide devam ediyor. Yeri ve zamanı geldiğinde, daha önceki operasyonlara benzer şekilde, buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara, hendeklere gömülecektir. Bu konuda çalışmalarımız azim ve kararlılıkla sürmektedir. Bizim yaptığımız operasyonların hedefinde sadece ve sadece teröristler var. Terör örgütü DEAŞ müslümanların temsilcisi olmadığı gibi, teröristler de yani PKK/YPG Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Bizim Kürt kardeşlerimizle, Suriye’deki Arap kardeşlerimizle, Türkmenlerle ve diğer etnik ve dini gruplarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ’tır, PKK/YPG’dir. Yüzyıllardan beri ekmeğimizi, tarihimizi, coğrafyamızı, kültürümüzü paylaştığımız, et ve tırnak gibi olduğumuz Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuzun olmadığını akıl sahibi olan herkes biliyor. Dolayısıyla bizim hedefimizin de terörist olduğunu herkesin bilmesini lazım. Bu konuda hiçbir provokasyona, uydurma, zorlama yoruma gerek kalmaksızın bu gerçeğin de herkes tarafından görülmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyinde, Münbiç ve Fırat’ın doğusunda teröristlerce kazılan çukurları anımsatan Bakan Akar, “Ne yaparlarsa yapsınlar teröristlerin herhangi bir kurtuluş şansı yok. Bunları mutlaka oradan defedeceğiz. Bunu teröristlerin elebaşları anlamış bulunuyor. Beklentimiz bunların altındakilerin de bu hususu anlamaları ve bir an önce silahlarını bırakıp adalete teslim olmaları, evlerine dönmeleri. Aksi halde bunların hiçbir kurtuluşunun olmadığını defalarca söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Yeri ve zamanı geldiğinde bunlar gerekli karşılığı bulacaklardır” şeklinde konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 7 iklim 3 kıtada istikrarı, barışı, adaleti temsil eden ve gittikleri yerlere de bunları götüren atalarına yarışır şekilde hareket ettiğini belirten Bakan Akar, “Biz de aynı şekilde huzur ve güvenin teminatı olmaya devam edeceğiz. Gittiğimiz yerlerde hiçbir şekilde masumlara zarar vermeden, sadece teröristlerle mücadele ederek sulhu ve sükunu atalarımıza yaraşır şekilde götürdük, götürmeye devam edeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.