SON DAKİKA

Bakan Akar, Süleyman Şah Türbesi’ni ziyaret etti

Bu haber 01 Ocak 2019 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte yılın son gecesinde askeri uçakla ilk olarak Gaziantep’e gitti. Bakan Akar, daha sonra Suriye’nin Eşme Köyü’ne nakledilen Süleyman Şah Türbesi’ne geçti.

Havalimanında Vali Davut Gül, 2’nci Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve öteki yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar ve beraberindeki heyet buradan Türkiye sınırındaki Suriye’nin Eşme Köyü’ne nakledilen Süleyman Şah Türbesi’ne geçti.

Bakan Akar ve komutanlar Süleyman Şah Türbesi’nde faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Türbe çevresindeki mevzileri gezen Bakan Akar, nöbet tutan askerlerle sohbet etti ve sınır hattında incelemelerde bulundu. Bakan Akar ziyaretin sonunda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, türbenin önemine dikkat çekerek;”Bu süreç içerisinde çok farklı bir dönemi Cerablus’ta, Afrin’de yaşadık ve Süleyman Şah’da sürekli olarak hep belli sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Fakat nakli kubur yapıldıktan sonra Süleyman Şah’ta yeni bir dönem başladı. Şu anda malum 120 dönüm kadar bir arazi içinde Süleyman Şah Türbesi ve çevresiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisinin tarihiyle özdeş hale gelmiş olan Süleyman Şah’ın inanıyorum ki bundan sonraki süreci çok daha farklı olacaktır, çok daha önemli olacaktır, çok daha önemli bir işaret fişeği olacaktır. Özellikle burası sizlere, bizlere emanettir, dolayısıyla bizler de bu emanetimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Sizler nasıl ki Cerablus’ta, Afrin’de bir tarih yazdınız bundan sonraki süreçte de inşallah bu süreç aynı kararlılıkla devam edecektir. Birçok spekülasyonlar olmakta sakın bu spekülasyonlara kafanızı takmayın. Bizler inanıyoruz, inandığımız için üstünüz. Bundan hiçbir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Sizlerin inancı, imanı inanıyorum ki birçok zaferi de arkasından getirecektir. Tebrik ediyorum. Birbirinizi, inanıyorum ki Allah için seveceksiniz, seviyorsunuz ve sizler bir şehadete hep yürüdünüz, yürüyorsunuz, bizler için zaten en önemli ödül de o. Bu ödüle inanarak çıktığınız bu yolda inanıyorum ki Rabbim zaferleri de bizlere lütfedecektir. Sizleri kutluyor, tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Denetleme ve incelemelerinin ardından bölgeden ayrılan Bakan Akar, sınırın Türkiye tarafından kendisine sevgi gösterilerinde bulunan çocuklarla sohbet etti ve onlara hediyeler verdi. Eşme köyündekilerle de konuşan Bakan Akar ve komutanlara, vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Bakan Akar, 462 bin kilometrekarelik mavi vatandaki hak ve menfaatlerin de korunduğunu belirterek, bununla ilgili herhangi bir tereddüdün olmadığını belirtti. “Türk Silahlı Kuvvetleri buraya da yeter, oraya da yeter” diyen Bakan Akar, Türkiye’nin barıştan, dostluktan, iyi komşuluk ilişkilerinden yana olduğunu, bunu da her fırsatta gösterdiğini vurguladı. Bakan Akar,  “Bunun dışında bir takım hesaplar yapılıyorsa bunların yanlış olduğunu, herhangi bir şekilde taviz vermemizin söz konusu olmadığını, hiçbir oldubittiye göz yummayacağımızı da herkesin bilmesini ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Kuvvet Komutanları inceleme ve denetlemede bulundukları birliklerde personelin yeni yılını da kutladı.