SON DAKİKA

Delinin biri bi kuyuya taş atmış

Bu haber 24 Aralık 2018 - 13:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

‘’Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış ‘’

Bugün bir kaç gündür Şanlıurfa’da konuşulan bir dedikodu haberi ile reyting getirecek yazılar yazan memleketin çıkarından ziyade kendi çıkarını düşünen kişiler hakkında yazmak istiyorum. Her ne kadar bu yazımın reyting listelerinde üst sıralarda yer almayacağını bilsem de sorumluluğun gereği yazmaktan keyif alacağım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Halkımızın arasında yaygın olan bir atasözü var; “bir deli bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış” diye. Bazı yerlerde de “kırk akıllı onu çıkarmak için uğraşmış” derler. Bu söz genellikle bir delinin kırk akıllıyı meşgul etmesi olarak değerlendirilirken, bazen de akıllıların deliyi ciddiye alma ihtiyacı duymalarına laf dokundurma amacıyla kullanılır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta var: Deli, kuyuya taş attığında akıllılar onu çıkarma ihtiyacı duyuyorlar. “Vay be! Bu deli de ne akıllı bir adammış, kırk akıllı bir araya gelseydi bu adamın planladığı gibi bir oyun düşünemezlerdi!” demiyorlar. Bir delinin tutarsız ve saçma hareketi kırk akıllıyı meşgul ediyor olabilir. Ama o taşın oradan mutlaka çıkarılması gerekiyorsa ve bunu ancak kırk akıllı bir araya geldiğinde yapabiliyorsa mecburen meşgul olacaklar; başka bir çözüm yolu yok çünkü.

Ayrıca böyle bir saçmalığı yapan birinin aklından şüphe etmek gerekiyor. Daha önce belki insanlar o adamı aklı başında biri sanıyor olabilirler. Ama böyle bir saçmalık onun öyle olmadığını gösterir. Ya gerçekten kafayı oynatmıştır ya da birilerinin hesabına deliliğe vurup onların hedefe yerleştirdikleri bir belediye başkanını yıpratma politikasıdır bu dedikodu. İkinci ihtimal ise o ilçede aday adayı olan birilerinin taşeronluğunu yapmak için ser vis edilmiş sipariş bir dedikodu haberidir.Ancak ikinci ihtimal daha güçlü gibi görünüyor. Normalde bu iddianın ispatı mümkün değildir. Fakat böyle bir ithamda bulunabilmek için bile çok çok güçlü şüphelerden hareket etmek gerekir. Elinde bırakın şüpheyi en ufak bir işaret yokken sadece “iddia” sıfatını kullanarak zırvalıyor. Aslında böyle bir iddianın ortaya atılmasıyla şimdiye kadar “akıllı”sandığımız bir kişinin gerçekte kafayı oynatmış biri olabileceği ihtimali karşımıza çıktı.Ancak iki milyonluk şehir adamın zırvalarıyla, kuyulara atacağı taşlarla uğraşmak zorunda ve dedikoduları,deyiler,diyorlar ki gibi söylemlerle kamuoyunda adaylar küçük düşürülmeye çalışılıyor.Ne yazık ki bu şehir üreten bir siyaset yerine faydasız boş dedikodularla meşgul ediliyor.

AYNI SENARYO YENİDEN GÜNDEMDE

Aslında bu dedikodular 31 Mart 2014’te yaşandı ve o dönemde de bu tür dedikodu ve asparagas haberler yayınlandı.Ancak halk bu kadar inanmamıştı bu dedikodulara ki o gün karşılık bulunmamış ve gündem olmamıştı. Çünkü böyle bir zırvanın hedefinde doğrudan doğruya adaylar vardı,Şanlıurfa vardı.Onun için o dönem halktan prim görmemişti. O dönemde de yalan ve iftiranın her çeşidinden yararlanmaya çalıştılar. Bu iftiraların akla ve mantığa uygun olup olmaması üzerinde kafa yorma ihtiyacı bile duymadılar. Önemli olan kafaları bulandırmak, zihinlerde bazı soru işaretleri oluşturmaktı. Medyanın gücünü kullanarak bunu başarabileceklerini düşündükleri için yalan ve iftira üretme konusunda son derece cüretkâr davranmaktan da çekinmediler. böyle yalan ve iftiralardan yararlanılması elbette tesadüf değildir. Daha öncede aday adaylık sürecinde birtakım güçler güçlü gördükleri aday adayları üzerinde birtakım dedikodu ve algılarla yıpratıp kendi aday adaylarının önünü açmak ve destekledikleri aday adaylarının bileği güçlendirmeyi amaçlayarak,medyayı da kullanarak psikolojik yıpratma savaşını yürütmüşlerdi.Ancak bugün de aynı senaryolar yeniden sahneye sürülmek isteniyor.Buda sadece Şanlıurfa’ya ihanetin bir değişik göstergesidir diye düşünüyorum.Zaten ilgili muhataplar ve parti yöneticileri de bu tür asparagas,yalan, iftira ve dayanaktan yoksun olan bu haberlere bile bir açıklama yapma gereği bile duymadı.Varın siz düşünün doğruluk payını..

Kalın sağlıcakla…