SON DAKİKA

Büyükelçi Önen’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Bu haber 26 Aralık 2018 - 19:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Gurup toplantısında vatandaşlarımıza birçok yeni yılda uygulamaya konulacak müjdeler verirken, Şanlıurfa’ya da seslenerek 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan ettiklerini söylemesinin ardından Şanlıurfa için yeni bir gelişme ve turizm atağı olacağını belirterek Cumhurbaşkanımız (Reis / Devlet Başkanımız) Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiğini açıkladı.
Önen’den Reis’e teşekkür
Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın AK Parti gurup toplantısında 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan ettiklerini söylemesinin bir Urfalı olarak kendisini mutlu ettiğini belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, “2019’un Göbeklitepe yılı ilan edildiğini açıklayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir Urfalı olarak şükranlarımı sunarım. Tarihin sıfır noktası ve Şanlıurfa’mızın göz bebeği olan Göbeklitepe’nin Çin’de tanıtımı için bizlerde çalışmaya devam edeceğiz. Zaten Cumhurbaşkanımız da, turizmde 2019’u Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilerek, bölgede turizm açısından bir hareketlenme yaşanmasını beklediklerini açıkladı. Kendilerine Şanlıurfa’mız adına bir kere daha teşekkür ediyoruz” dedi.
Yeni destinasyonlara Urfa’yı da ekledik
Büyükelçi Önen, “Türkiye’de İstanbul’dan başlayıp bütün bölgeyi, en çok Kapadokya’yı merak ediyorlar. Konya’yı merak ediyorlar, Denizli’yi, Pamukkale’yi çok fazla ziyaret ediyorlar. Artık bu yeni destinasyonlara biz Urfa’yı da ekledik. Yeni destinasyonlara biz Urfa’yı da ekledik. Urfa bildiğiniz gibi dünyanın en eski bir şehri. 12 bin yıllık bir şehir. Bu anlamda bütün Çinli turistler Türkiye’de çok rahat edecekler inşaallah. Hem mutfağımızı çok seviyorlar, hemde tarihi anlamda büyük güzellikler sunuyor Türkiye’miz. İnşaallah 2018 iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine büyük katkıda bulunacağına inanıyorum” diye konuştu.
Şanlıurfa ve Göbeklitepe unutturulmayacak
ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Bilindiği gibi; Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’la Çinli mevkidaşı Luo Shugang’un onur konuğu olduğu gala ile 2018 Turizm yılı sona erdi. Fakat 1 milyon Çinli turist hedefimize ulaşmak için ülkemizi Çin’de tanıtım çalışmalarımız 2019’da da aynı hızla devam edecek. Bu arada Şanlıurfa’mız ve Göbeklitepe unutturulmayacak. Memleketimizin dört bir tarafının kültürünü yansıtan ve Türk müziğinin en seçkin eserlerinden oluşan repertuarımız Çinlilerin çok ilgisini çekti. Turizm yılı kapanış töreni ile aslında yeni projelerimiz ve 2019 yılının da açılışını yaptık diyebiliriz” dedi.