SON DAKİKA

Yerel Basınsız Yerel Basın Çalıştayı

Bu haber 10 Kasım 2018 - 12:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi – İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” projesi açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlendi.
Gaziantep Üniversitesi ve GAP İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi – İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” projesi açılış töreni GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlendi. Ancak bu çalıştaya yerel basının dahil edimeyişi dikkat çekti.GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, basının her zaman ülke gündemlerini belirleyen ve aynı zamanda konjonktürü doğru algılatan bir yapı üzerinde olduğu zaman anlam ifade ettiğini söyledi. Prof. Dr. Gür, “GAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle yerelden başlayacak bu kalkınma, basın mensuplarımızın haber yazım dilleri, haber aktarım dilleri, fanatizmden uzak hak temelli ve en önemlisi de muhataplarından karşı görüşler alarak objektif haberciliği ortaya koyması gerekiyor. Burada iki gün boyunca paneller yapılacak, bu panellerde özellikle savrulan diller değil, doğru habercilik, hak, hukuk temelli ve tehdit dilinden uzak, şantaj faktörünü kullanmayan, haberciliği doğru yönlendiren bir yapının oluşmasını arzuluyoruz” diyerek, Gaziantep’te görev yapan çok sayıda basın kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi.
YEREL BASININ ÖNEMİ ARTTI
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, medya sektörünün hızla büyümesi ve gelişmesi ile özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşlarının öneminin aynı doğrultuda arttığını söyledi. Karahocagil, “Yerel medyanın günümüzde yeterli desteği bulması, etkin bir konuma gelmesi ve profesyonelliğe geçişinin sağlanması, yayın yapan bu kuruluşların yanı sıra hedef kitle durumundaki yöre halkı için de büyük yarar sağlayacaktır. Nitekim yerel medya kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve bölgedeki sosyal ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir” şeklinde konuştu.
ARA RAPOR OLUŞTURULDU
Programın açılış konuşmasını yapan GAÜN Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Yücebaş, yerel medyanın, toplumların merkezden çevreye gerçekleşen yönetim veya bilgilendirme süreçlerine alternatif olarak, lokal olanın ve yaşamın tekil alanlarının taleplerini diğer tarafa aktarmakla kamusal beklentilerin gerçekleşmesinde önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

Kaynak:Gaziantep27.com