SON DAKİKA

Yemen’deki insanlık zulmüne karşı ayaklandılar

Bu haber 25 Kasım 2018 - 18:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

(Ruha Haber Ajansı – RHA) Saadet Partisi Gençlik Kolları tarafından Yemen’de yapılan insanlık zulmüne karşı basın açıklaması düzenlendi.

Balıklıgöl Platosu’nda düzenlenen açıklamaya parti yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:”Bugün çağdaş yezitlerin Kerbela’ya çevirdiği Yemen için, susuzluktan öldürülen Hüseyinler için ve zalimlere karşı kıyam etmek için bu meydandayız. Bugün, emperyalizmin dünyayı parçalayıp talan ettiği dünya savaşlarına kısa bir ara vermesinin yüzüncü yılı, bugün, ABD’nin İran’a karşı kullanması için Irak’a kimyasal silah satmaya başlamasının otuzuncu yılı, bugün Koalisyon Güçlerinin, kimyasal silah bulundurduğu için Irak’ı işgal etmesininin on beşinci yılı, bugün “Arap Baharı” adıyla İslam coğrafyasının yeniden dizayn edilmeye başlanmasının sekizinci yılı, geçmiş yıllarda Amerikan New York Times gazetesinin dış politika analisti Robin Wright’ın ortaya attığı; Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Libya ve Yemen’den oluşan 5 ülkeden 14 yeni devletin ortaya çıkacağı tezi adım adım gerçekleşmektedir. Neler yaşandı ve yaşanmakta Yemen’de?

Şubat 2012 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve kurulan Ulusal Geçiş Konseyi hükümetiyle zorlu bir süreç başlamış oldu. Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin başkanlığında 18 Mart 2013’te Ulusal Diyalog Konferansı toplantıları düzenlendi ve konferansın ardından 22 üyeli bir kurul oluşturuldu. Kurul, Şubat 2014’te Yemen’in 6 federal bölgeye ayrılması kararını aldı. Ulusal Diyalog Konferansı’nı BM ve Körfez İşbirliği Teşkilatı destekledi. Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap Koalisyonu, 26 Mart 2015’te ‘Kararlılık Fırtınası’ adı altında Yemen’e yönelik askeri operasyon başlattığını duyurdu. Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyon ve uluslararası sermayenin lejyonerleri, üç yıldır Yemen’de kan dökmekte.

İNSANI YARDIMLARIN GİRİŞİ ENGELLENMEKTEDİR

Koalisyonunun saldırılarının başladığı 2015 yılından buyana Yemen’de insani durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Yemen hava sahasının kapatılması ve limanların kullanılamaması sebebiyle insanı yardımların girişi engellenmektedir. Yemen halkı bir taraftan açlıkla boğuşurken öte taraftan kolera ile mücadele etmektedir. Temiz suya ulaşamamanın yol açtığı Kolera, ilaç ve aşının bulunmamasından dolayı hızla Yemen şehirlerine yayılmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aktardığı verilere göre, 2 bin 300 Yemenli koleradan dolayı hayatını kaybetmiştir. 1 milyon 100 binden fazla kolera vakasına rastlanmış, 3 milyon Yemenli ise kolera tehdidi altında yaşamını sürdürmektedir.

Birleşmiş Milletler son yaptığı açıklamada, kısa süre içerisinde Yemen’e gıda ulaştırılamaması durumunda 14 milyon Yemenlinin açlıktan dolayı hayatını kaybedebileceğini belirtti. Kirli hesapların ve aşağılık ittifakların sonucunda Yemen’de, üç yıllık sürede beş bini çocuk, otuz bine yakın Yemenli ölürken yarım milyonu da yaralandı. On binlerce Yemenli başka ülkelere sığınırken, üç milyona yakın kişide ülke içinde yerinden ve yurdundan edildi, on milyona yakını da salgın hastalıklar ve açlığa terk edildi. Körpecik, günahsız, masum yavruların bir lokma ekmeğe muhtaç olması vicdanlara onarılmaz acılar zerk etti.

Burada ifşa ediyoruz: Yemen’deki bu acımasız kıyımın sebebi; zalimlerin bitmek bilmez ihtirasıdır. Emperyalizmin doymak bilmez aç gözlülüğüdür, Siyonizm’in arzı mevut arzusudur, ABD’nin kibirli saldırganlığıdır, Avrupa’nın ikiyüzlülüğüdür, Birleşmiş Milletlerin gerçek yüzüdür.Ve Müslüman ülkelerdeki koltuk sevdalılarının işbirlikçi tutumudur. Biz kendimiz için istediğimiz gibi Yemen için de tüm dünya için de adaletin, barışın, sükunetin her yerde hâkim olmasını istiyoruz. Silah tüccarlarının, kanla beslenenlerin ve onların kuklalarının ve maşalarının oyunları bitsin istiyoruz. Artık bu savaş dursun, bölgede kimin eli ve emeli varsa defolup gitsin diyoruz. Bugün burada yaptığımız; bir yakınma, bir şikâyet, bir ağıt toplantısı değildir.

Bu bir uyanış ve kıyam çağrısıdır. Akla, izana ve vicdana sahip olanlara, kalplerde saklı hazinelere talip olanlara, insanlara, tüm insanlığa; Bu bir avuç iktidar sahibi zümreye dur demek için bir birleşme çağrısıdır. Bugün Yemen’de ortaya çıkan bu zulmün, bu vahşetin, bu kibrin bin bir yüzünü her yerde ifşa edip el ele direnmenin çağrısıdır. Din, dil, ırk, renk ve mezhep ayrımlarının ötesine geçip; insanlık ailesine musallat olmuş bu sömürü ve cinayet şebekesine karşı birlik olma ve mücadele çağrısıdır. D-8 İslam Birliği’nin aktif hale getirilmesinin vakti ve çağrısıdır.

Bölük pörçük olan İslam coğrafyalarına, “Silkelenip, bir olmanın zamanıdır.” demenin çağrısıdır. Bu çağrı bizden önceki mazlumların çağrısıdır. Bu çağrı yeryüzünde bir damla gözyaşı kalmayıncaya dek mücadele edileceğinin çağrısıdır. Biz buradan haykırıyoruz ki: İslam Birliği kurulmadan, birliğimiz tesis edilmeden bu vahşet son bulmayacaktır.  Biz buradan Yemen’de yaşanan bunca vahşete karşı kafalarını koltuğuna gömen Müslüman ülkelerin yöneticilerine sesleniyoruz; Bu zulme çanak tutanlarla ilişkiler derhal kesilmelidir, Biz buradan diyoruz ki ülkemizin dönem başkanlığını yaptığı D-8’ler ve İslam İşbirliği Teşkilatı acilen toplanmalı; askeri, siyasi, ekonomik adımlar net ve kararlı bir şekilde atılmalıdır. Gerekli adımları atmayan herkes, akan kanın ve dökülen gözyaşının bir parçası olmaktan kurtulamayacaklardır.”

Yapılan basın açıklamasının ardından, kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.