SON DAKİKA

Adalet Bakanı Gül Pekin’de

Bu haber 14 Kasım 2018 - 18:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bir dizi ziyaretler yapmak üzere Çin Halk Cumhuriyetinde.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fu Zhenghua görüştü. İki ülke arasında adli alandaki iş birliği konularının ele alındığı görüşmede Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen de hazır bulundu.
Büyükelçi A.Emin Önen, Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve beraberindeki heyet ile birlikte Pekin’de ÇHC Yüksek Halk Mahkemesini ziyaret ederek Mahkeme Başkanı Sn. Zhou Qiang ile görüştü. Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanlıkları arasında adli yardımlaşma ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik mutabakat zaptı, Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve Çin Adalet Bakanı Fu Zhenghua arasında Pekin’de imzalandı.
Türkiye’nin ÇHC Büyükelçisi A.Emin Önen, Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’ün Pekin’deki temasları kapsamında son olarak ÇHC Yüksek Halk Savcılığını ziyaret ederek Başsavcı Zhang Jun ile görüştüler.

Terörle mücadelede küresel işbirliği şart
Ziyaretleriyle ilgili açıklama yapan T.C.Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “‏Resmi ziyaretler için bulunduğumuz Çin Halk Cumhuriyetinde, Adalet Bakanı Sayın Fu Zhenghua ile bir araya gelerek adli işbirliği konularını değerlendirdik. Adalet Bakanlığımız ile Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı arasında hukuki işbirliğine dair mutabakat zaptı imzaladık. Terörle mücadelede küresel işbirliğine ve diyaloga ihtiyaç duyulmaktadır. Hukuki alanda bilgi ve tecrübe paylaşımı, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve sınır aşan suçlarla ve terörizmle mücadele konusunda işbirliği yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

FETÖ küresel bir örgüttür
Terörle mücadele konusunda ülkelerin işbirliği halinde hareket etmesi gerektiğini belirten Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, terörün insanlığı tehdit ettiğini, FETÖ küresel bir örgüttür ve mücadele konusunda da küresel işbirliğine ihtiyaç var. Özellikle, ülkemizi ve demokrasiyi tehdit eden FETÖ’ye karşı da küresel bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. FETÖ sadece ülkemiz için değil, her ülke için tehdittir. Küresel bir örgüttür. İstihbarat örgütü gibidir. Çin topraklarına da sızmıştır. Bunların Çin Bakanları tarafından da tespit edildiklerini ve yakından takip edildiklerini biliyoruz. Çin makamları ile paylaşılmış ve Türkiye’ye iade edilmeleri talep edilmiştir” diye konuştu.

Terör ortak düşmandır
Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fu Zhenghua, Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştiğini belirterek, “Özellikle Çin Devlet Başkanı, kader ortaklığı fikrini ortaya koydu. Bizim adli işbirliğini daha da derinleştirmemizin anlamı büyüktür. Bizler de elimizden geleni yaparak somut adımları atmalıyız. Sayın Adalet Bakanı Gül, basiretli ve seçkin bir siyasetçidir. Bunun için de işbirliğimizin anlamı büyüktür” diyerek, terörün uluslararası meydan okuma noktasında ortak düşman olduğunu ve bu konuda duyarlı olduklarını söyledi.

FETÖ ile ilgili evrakları ve talepleri ilgili makamlara ilettik
FETÖ mensuplarının Türkiye’nin egemenliği ve güvenliğini zedelemeye çalıştıklarının farkında olduklarını söyleyen Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fu Zhenghua, konuşmasına şöyle devam etti;
“FETÖ ile ilgili evrakları ve talepleri ilgili makamlara ilettik. Birlikte bu soruşturmalara ivme kazandıralım. Türk tarafına iade talebini de ilettik. İade anlaşmalarına göre dış ilişkiler çalışmaları devam ettirmektedir. İlgili makamları hızlandırmaya çalışacağız. Çin hiçbir zaman FETÖ’nün kendi topraklarında Türkiye’nin güvenliğini bozmasına izin vermeyecektir. Çin tarafı bu ilkede ısrar edecektir. Türk tarafının da aynı şekilde Çin tarafının güvenliğini desteklemesini bekliyoruz.”
Görüşmeler sırasında Adalet Bakanı Gül, ÇHC Adalet Bakanı Fu Zhenghua’yı 2019 yılı bahar aylarında gerçekleştirilmesi planlanan ‘2. Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’ne de davet etti.

Bilindiği gibi; İki ülke arasındaki hukuki işbirliği gereği, Türkiye’den 8 hâkim ve savcı Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Üniversitesi bünyesinde Çince eğitim alıyor. Adalet Bakanı Gül, Çin’deki temasları kapsamında bugün Kamu Güvenliği Üniversitesini de ziyaret ederek, burada eğitim gören Türkiye’den 8 Hâkim ve Savcıyla da bir araya gelip sohbet etti. Bakan Gül, daha sonra Çin Yüksek Halk Mahkemesine bir ziyaret gerçekleştirerek Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı Zhou Qiang ve Çin Yüksek Halk Savcılığı Başsavcısı Zhang Jun ile de görüştü.

Türkiye’nin ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen de, iki ülke arasında hemen her konuda olduğu gibi adli konularda da işbirliğine gidildiğini, her iki tarafın da samimi davranışlarının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fu Cınghua, resmi temaslarda bulunmak üzere Pekin’e giden Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül onuruna, akşam yemeği verdi.